هیات مدیره ترک لایف اعلام کرد
۞ با عنایت به آغاز فروش واحدهای شرکت ترک لایف مجموعه بلیک دوستانی که پس از بازدید نسبت به خرید اقدام نمایند هزینه سفر ایشان در قیمت لحاظ می گردد. ۞
Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱ - 26 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 156
  پرینتخانه » تحصیل در ترکیه تاریخ انتشار : 29 مارس 2018 - 23:00 | 942 بازدید | ارسال توسط :

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه در هنگام مهاجرت به ترکیه ۲۰۱۸ از جمله مهاجرت تحصیلی به ترکیه پس از گرفتن وکیل مهاجرت برای تحصیل در ترکیه و یا اخذ ویزای تحصیلی ترکیه را میتوان یکی از مواردی در نظر داشت که دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا به خصوص از کشور عزیزمان ایران قصد دارند در دانشگاه های کشور ترکیه رشته پزشکی را در این کشور ادامه دهند
تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

مزیت های بسیار تحصیل در ترکیه موجب شده است در سال های اخیر متقاضیان بسیاری علاقه مند به تحصیل پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی در ترکیه شوند. هزینه تحصیل مناسب، دانشگاه های معتبر پزشکی، نزدیکی به ایران و اروپا، امکانات رفاهی و آموزشی از جمله این مزیت ها می باشد. در این میان تحصیل پزشکی در این کشور بخش بزرگی از مهاجرت های تحصیلی به این کشور را شامل می شود.

آیا شما نیز علاقه مند به تحصیل پزشکی و تحصیل دندان پزشکی در ترکیه هستید؟ آیا از مزایای تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه آگاهی دارید؟ کارشناسان و وکلای مجرب شرکت ترک لایف با سالها تجربه در زمینه اعزام دانشجو و داشتن مجوز رسمی از وزارت علوم اطلاعات لازم را درباره تحصیل در این کشور در اختیار شما قرار خواهند داد.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه کشوری زیبا و کوهستانی است که در دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. بخش اعظم آن در قسمت آسیایی و بخش کوچکی از آن در جنوب قاره اروپا قرار دارد. جمعیت کشور ترکیه در حال حاضر چیزی در حدود ۸۰ میلیون نفر است. دین اکثریت مردم این کشور اسلام است و اغلب پیرو مذهب سنی هستند.

حکومت در این کشور جدایی کاملی از دین دارد و اصطلاحا لائیک است. یکی از سیاست های این کشور آن است که با به وجود آوردن امکانات مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی، متقاضیان کوشا و علاقه مند به تحصیل را به این کشور جذب نماید.

از آنجایی که با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های ترکیه در جهان متقاضیان تحصیل در این کشور با آزمون ها و رقابت هایی روبرو می شوند باید قبل از ورود خود را آماده نمایند. از جمله رشته های پر طرفدار در ایران, ترکیه و جهان رشته پزشکی و دندانپزشکی است که با توجه به اعتبار این مشاغل در تمام کشور های جهان همواره برای ورود به این رشته های رقابت هایی گاه سخت وجود دارد. تحصیل در ترکیه

هر ساله دیده می شود دانش آموزانی که از سطح آموزشی بسیار خوبی نیز برخوردارند در کنکور پزشکی ایران پذیرفته نشده و نمی توانند وارد این رشته ها گردند.

ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و دیگر رشته های مشابه می تواند موقعیت مناسبی برای این افراد باشد. گرچه رشته های مختلف تحصیلی از جمله پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه نیز دارای آزمون ورودی هستند ولی تجربه نشان داده دانش آموزان ایرانی دراین آزمون ها بسیار موفق ظاهر شده اند. در این گفتار  سعی شده است تا حد امکان اطلاعاتی جامع درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ارائه گردد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون یا امتحان ورودی پزشکی ترکیه YOS و SAT

آزمون های YOS و SAT دو آزمون ورودی یا کنکور جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می باشند. در قدم اول برای تحصیل پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی در کشور ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی باید برحسب مقررات دانشگاه در آزمون YOS ترکیه و یا  SAT نمره قبولی را کسب نمایید.

آزمون YOS  برای تحصیل پزشکی فراگیرتر است و دانشگاه های بیشتری نتیجه این آزمون را ملاک عمل قرار می دهند. برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود ندارد. آزمون YOS آزمونی متشکل از ۲ بخش است. مواد امتحانی آزمون YOS شامل؛ بخش اول سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد. این سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی در یک یا دو دفترچه ارائه می شوند و دانش متوسط زبان انگلیسی یا ترکی برای پاسخ به سوالات کافی می باشد. .

آزمون YOS

بخش دوم سوالات برای سنجش دانش زبان ترکی داوطلبان می باشد که نتیجه این بخش به صورت نمره A, B و C تعیین می شود. البته نتیجه قسمت دوم آزمون زمانی دارای اهمیت است که دانشجو بخواهد به زبان ترکی ادامه تحصیل بدهد یعنی در هنگام ثبت نام دانشگاه زبان تحصیل خود را زبان ترکی انتخاب نماید. تحصیل در ترکیه

از ۶ سال پیش تا کنون دیگر متصدی برگزاری این آزمون خود دانشگاه ها هستند و هر دانشگاه به طور جداگانه این آزمون را برگزار می نماید. به طور معمول زمان ثبت نام آزمون YOS ترکیه برای تحصیل پزشکی در ترکیه در فروردین ماه هر سال است و آزمون دانشگاه های مختلف در بازده زمانی ماه های اردیبهشت تا تیر برگزار می شوند. جواب نهایی آزمون از ۲ هفته تا ۲ ماه بعد از هر آزمون اعلام می شود.

آزمون SAT

آزمون SAT آزمونی است به زبان انگلیسی که از دروس ریاضی, درک مطلب و نگارش متشکل است که هر قسمت دارای حداکثر ۸۰۰ نمره است. معمولاً این آزمون را دانشگاه هایی برگزار می کنند که شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را دارند. البته تغییراتی در این آزمون در حال شکل گیری می باشد.

دانشگاه های کشور امریکا نیز برای ورود به مقطع کارشناسی نتیجه این آزمون را ملاک نظر قرار می دهند. بخش ریاضی و هندسه این آزمون در کشور ترکیه, بیشتر مدنظر هستند. سطح دشواری این آزمون از آزمون YOS بیشتر است. برخی دانشگاه های ترکیه همانند دانشگاه حاجت تپه در آنکارا نتیجه این آزمون را ملاک ثبت نام دانش جویان قرار می دهد. این آزمون ۴ بار در سال در کشور ترکیه برگزار می شود.

بعد از کسب قبولی در آزمون ورودی باید بتوانی مدرک زبان خود را ارائه نمایید بسته به اینکه زبان تحصیل خود را انگلیسی یا ترکی انتخاب نمایید مدرک مورد نظر متفاوت می باشد.

در صورتی که زبان مورد نظر شما زبان انگلیسی باشد باید بتوانید مدرک آیلس ۶ تا ۶٫۵ و یا تافل ۸۰ را ارائه نماید. در صورتی که زبان تحصیل شما زبان ترکی باشد باید بتوانید مدرک زبان تومر را (دیپلم یا سرتیفیکیت) ارائه نمایید. این آزمون همانند آزمون آیلس و در ۴ مهارت برگزار می شود.

طول دوره تحصیل پزشکی در ترکیه

طول دوره  تحصیل پزشکی ۶ سال، طول دوره دندانپزشکی ترکیه ۵ سال و رشته داروسازی در این کشور ۵ ساله می باشد. هر سال تحصیلی در این کشور از دو ترم تشکیل شده است. ترم اول از مهر ماه آغاز می شود و تا اواخر دی ماه ادامه می یابد و ترم دوم از اواخر بهمن ماه شروع می شود و در تیر ماه سال آینده به اتمام می رسد.

کشور ترکیه نوع دیگری از پذیرش را مشخص است، طبق این مدل شخص می تواند تحصیل پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی در ترکیه را بدون کنکور و آزمون ورودی داشته باشد ولی با توجه به شرایط خاص این نوع پذیرش در سال های اخیر معمولاً ایرانی ها کمتر موفق به اخذ پذیرش با معدل شده اند.

دانشگاه های معتبر پزشکی ترکیه

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه به شرح زیر می باشد؛

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنكارا
 • دانشگاه آناتولي
 • دانشگاه غازي
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه عثمان غازي
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه چكورووا
 • دانشگاه اولوداغ
 • دانشگاه كارادنيز
 • دانشگاه ۹ ايلول (دوقوز ايلول)
 • دانشگاه۱۹ مايس سامسون
 • دانشگاه تراكيا
 • دانشگاه سلجوق
 • دانشگاه فاتح
 • دانشگاه خاورميانه آنكارا

مزیت های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

وجود حداقل ۱۷ دانشگاه مورد تایید مطلق وزارت بهداشت ایران در این کشور از جاذبه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه است. در عین حال افرادی که از دانشگاه های برتر ترکیه فارغ التحصیل می شوند اجازه طبابت بین المللی را کسب می کنند که این خود مزیتی بزرگ برای علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی ترکیه است.

هزینه های تحصیل مناسب و معقول از جمله نقاط قوت تحصیل در ترکیه می باشد. به طور متوسط هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و در دانشگاه های دولتی این کشور به طور میانگین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار به صورت سالانه می باشد.

این شهریه ای بسیار مناسب و معقول است. البته هزینه تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه در دانشگاه های خصوصی متفاوت است. تحصیل در ترکیه

به طوری که هزینه تحصیل در دانشگاه فاتیح که تنها دانشگاه خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کشور ترکیه است چیزی در حدود ۲۰۰۰۰ دلار در سال می باشد.

دانشگاه های این کشور امکانات آموزشی, رفاهی, کتابخانه ای, تجهیزات آزمایشگاهی بسیاری از امکانات دیگر را در سطح بالایی برای دانشجویان در کلیه رشته ها و به خصوص رشته های پزشکی ارائه می نمایند.

هزینه زندگی درترکیه دوران تحصیل

امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی با هزینه های بسیار اندک و تا حدود زیادی با هزینه های مشابه خوابگاه در ایران از جمله دیگر مواردی می باشد که کشور ترکیه را به کشوری جذاب برای علاقه مندان به تحصیل پزشکی تبدیل نموده است.

امکان داشتن همراه در تمام مقاطع تحصیلی در کشور ترکیه دغدغه دانشجویانی که این نکته برایشان از عوامل تاثیر گذار است را برطرف نموده است. شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه بدین صورت است که معمولاً شامل دانشجویان پزشکی نمی شود.

هزینه اقامت در ترکیه شباهت بسیاری به هزینه های زندگی در ایران دارد. به خصوص هزینه های خوراک و پوشاک که حتی در برخی موارد ارزانتر از ایران است. تنها تفاوت در هزینه زندگی , مربوط به حمل و نقل است که این هزینه ها درکشور ترکیه بالاتر از میانگین است.

اما برای دانشجویان تخفیفاتی تا ۵۰% برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است. هزینه های درمانی دانشجویان نیز با استفاده از بیمه دانشجویی رایگان است.

به طور کلی می توان گفت هزینه های یک زندگی معمول در کشور ترکیه برای یک دانشجو ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است. شایان ذکر است اجازه کار قانونی برای دانشجو تعریف نشده است ولی گیر دادن به دانشجویان بابت کار مشاهده نشده است.

از مزایای دیگر تحصیل در ترکیه نیز این که برای ورود به این کشور نیازی به اخذ ویزا نیست و افراد پس از ورود باید اقامت تحصیلی دریافت نمایند و البته این که شرایط بسیار راحت تری نسبت به اخذ اقامت کاری یا سرمایه گذاری در ترکیه را دارا می باشد.

اگر علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هستید با ما تماس بگیرید. مشاورین مجرب و وکلای حقوق بین الملل شرکت ترک لایف شما را در راستای رسیدن به این هدف راهنمایی می نمایند.

نویسنده : بخش آموزش ترک لایف | منبع خبر : بخش آموزش ترک لایف
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 1
 1. مجتبی :
  28 مه 19

  مقاله خوبی بود ممنونم از زحمات شما خیلی زحمت می کشید موفق باشید

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.