هیات مدیره ترک لایف اعلام کرد
۞ با عنایت به آغاز فروش واحدهای شرکت ترک لایف مجموعه بلیک دوستانی که پس از بازدید نسبت به خرید اقدام نمایند هزینه سفر ایشان در قیمت لحاظ می گردد. ۞
Saturday, 25 June , 2022
امروز : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱ - 26 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 709
  پرینتخانه » تحصیل در ترکیه تاریخ انتشار : 25 ژوئن 2019 - 17:40 | 547 بازدید | ارسال توسط :

آزمون YÖS ترکیه ۲۰۱۹

آزمون یوس ۲۰۱۹ دانشگاه های ترکیه ،دروازه ورود به دانشگاه دولتی! اگر خیال تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارید، همانند ایران باید از سد کنکور بگذرید. از بسیاری از جهات این آزمون شبیه آزمون کنکور سراسری ایران است اما تفاوت های بسیاری نیز دارد. بنابراین برای تحقق رویایتان پیش از هرچیز باید در […]

آزمون YÖS ترکیه ۲۰۱۹

آزمون یوس ۲۰۱۹ دانشگاه های ترکیه ،دروازه ورود به دانشگاه دولتی!

آزمون یوس ۲۰۱۹ دانشگاه های ترکیه

اگر خیال تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارید، همانند ایران باید از سد کنکور بگذرید. از بسیاری از جهات این آزمون شبیه آزمون کنکور سراسری ایران است اما تفاوت های بسیاری نیز دارد. بنابراین برای تحقق رویایتان پیش از هرچیز باید در مورد این آزمون اطلاعات کسب کنید. مطلب زیر می تواند راهگشای کارتان باشد، پس با ما همراه باشید با آزمون یوس ۲۰۱۹ دانشگاه های ترکیه

“اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد میکنم قبل از پرداختن به این مطلب برای آگاهی از قیمت خانه در ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر خود در این کشور عبارت “خرید ملک در ترکیه” را کلیک کنید تا به صفحه مربوطه متصل شوید و آنجا خانه مورد نظر خود را پیدا کنید.”

آزمون یوس ۲۰۱۹ دانشگاه های ترکیه

همان طور که در ابتدای این مطلب گفتیم این آزمون جهت ورود به دانشگاه های دولتی این کشور طراحی شده است و در بعضی موارد با کنکور ایران تفاوت دارد. از جمله این اختلافات، نحوه برگزاری این آزمون نسبت به ایران است. کنکور در ایران به صورت هماهنگ در کل کشور برگزار می گردد در حالی که آزمون یوس توسط هر دانشگاه به طور جداگانه طراحی و برگزار می شود.

جالب است بدانید این آزمون در بعضی مناطق ایران نیز برگزار می گردد و الزام سفر دانشجو به ترکیه را لغو می کند. تفاوت دیگر در مورد تعداد و نحوه سوالات بین دو آزمون است. آزمون یوس با تعداد تقریبا ۸۰ سوال در سه بخش هوش و خلاقیت عمومی، ریاضی و هندسه، دانشجویان رو مورد ارزیابی قرار می دهد.

بخش هوش و خلاقیت مهم ترین بخش این آزمون است و تعداد ۴۵ سوال را به خود اختصاص داده است. دیگر بخش ها به ترتیب ۳۰ و ۵ سوال از آزمون را شامل می شوند. اما از آن جایی که هر دانشگاه خود نسبت به طراحی سوالات اقدام می نماید، ممکن است این بودجه بندی در دانشگاه های مختلف، متفاوت باشد.

هزینه و زبان آزمون یوس

دو مسئله اساسی که باید در مورد پاسخ آن ها بدانید بحث هزینه ها و زبان آزمون یوس است. به طور معمول زبان این آزمون، زبان ترکی استانبولی است اما گاهی اوقات به زبان های انگلیسی، آلمانی و فارسی نیز برگزار می گردد. همان طور که در اکثر موارد زبان تدریس نیز در این دانشگاه ها ترکی استانبولی است.

در هر صورت اگر دانشگاه مورد نظر به زبان ترکی تدریس می کند ناچار هستید این زبان را بیاموزید. در خصوص بحث هزینه ها، این آزمون را نسبت به کنکوری که در ایران برگزار می گردد می توان گران تلقی کرد زیرا هزینه آن چیزی مابین ۱۵۰ تا ۳۰۰ لیر ترکیه است. توجه داشته باشید این آزمون همانند کنکور ایران برای افراد دارای مدرک دیپلم و علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور است.

آزمون یوس که سالیانه در این کشور برگزار می گردد یک آزمون ۵ گزینه ای است و هر پاسخ غلط ۱/۴ امتیاز منفی خواهد داشت. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور آنقدر پایین است که می توان آن را رایگان در نظر گرفت اما اگر باز هم به دنبال کاهش هزینه های خود هستید می توانید به جای اقامت در خانه ای اجاره ای، از خوابگاه های در نظر گرفته شده برای دانشجویان استفاده نمایید. لازم به ذکر است جهت دریافت نتیجه بهتر می توانید در کلاس های در نظر گرفته شده برای آمودگی در این آزمون شرکت نمایید.

مدت زمان تحصیل در دانشگاه های ترکیه

مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در این کشور ۴سال بوده که این زمان برای رشته ی پزشکی به ۵ سال می کشد. رشته ی دندانپزشکی نیز ۶ سال به طول می انجامد. مقطع فوق لیسانس در کشور ترکیه اگر به صورت آموزش محور باشد ۲ سال و در صورت پژوهش محور بودن ۵سال به طول خواهد انجامید. مقطع زمانی در نظر گرفته شده برای دکتری نیز بستگی به رشته و دانشگاه انتخابی شما خواهد داشت.

بیشتر بخوانید : معتبر ترین دانشگاه های ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

مدارکی که از شما درخواست می شود تا بتوانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید، به صورت زیر هستند:

اولین مورد کپی صفحه اول پاسپورت خود که در برگه A4 گرفته شده است که تاریخ انقضای پاسپورت نیز نباید کمتر از یک سال بوده، هم چنین نامه ای که از دانشگاه مورد نظر اخذ گردیده باشد و در نهایت فرم تقاضای دانشجو برای اخذ ویزای دانشجویی.

زمان برگزاری آزمون یوس ۲۰۱۹ دانشگاه های ترکیه

زمان دقیق این آزمون توسط دانشگاه مورد نظر اعلام می گردد و نیاز است با مراجعه به سایت دانشگاه انتخابی خود از زمان برگزاری آن مطلع شوید. در زیر نسبت به زمان برگزاری این آزمون در تعدادی از دانشگاه ها اطلاع رسانی کرده ایم؛ با این وجود با مراجعه به سایت از آن اطمینان مربوطه حاصل نمایید.

نام دانشگاهتاریخ برگزاریمهلت ثبت نامحوزه های برگزاری
آنکارا۲۲ اردیبهشت ساعت ۱۳۲۰ اسفند تا ۲۳ فروردینآنکارا، استانبول، ازمیر،بورسا، باکو.
استانبول۷ اردیبهشت ساعت ۱۵۱۷ دی تا ۱۲ فروردیناستانبول،آنکارا،ازمیر،وان،ارزروم
کارادنیز۱۵ اردیبهشت ساعت ۱۳۱۲ دی تا ۱۸ فروردیناستانبول،آنکارا،ازمیر،وان،مرسین،بورسا،تهران،تبریز
آکدنیز۱۴ اردیبهشت ساعت ۱۴۱۰ دی تا ۳۰ اسفنداستانبول، آنکارا، ازمیر،وان،آنتالیا ،ترابوزان 

مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه با دیپلم

آن دسته از افرادی که می خواهند با برخورداری از مدرک دیپلم در دانشگاه های این کشور ثبت نام نمایند، نیازمند ارائه مدارک زیر هستند:

 • ارائه عکس پاسپورتی
 • کپی شناسنامه
 • کپی پاسپورت (دارای مهلت)
 • رزومه تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان به زبان ترکی
 • پرداخت هزینه درخواست
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • مدرک زبان ترکی
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها
 • مدرک زبان انگلیسی (بسته به دانشگاه)

کلام آخر

ادامه تحصیل در کشور ترکیه مزایای بسیاری از جمله دریافت مدرک معتبر دارد. اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه های دولتی آن هستید باید در آزمون یوس که توسط هر دانشگاه به طور مجزا طراحی و برگزاری می شود، نمره قابل قبولی کسب نمایید. زمان برگزاری هر آزمون توسط دانشگاه مربوطه اعلام می شود از این رو باید به وب سایت آن مراجعه نمایید. با وجود تفاوت در مفاد امتحانی این آزمون با کنکور سراسری در ایران باید خود را برای شرکت در آن کاملا آماده کنید. برایتان آروزی موفقیت می کنیم.

نویسنده : بخش آموزش ترک لایف | منبع خبر : بخش آموزش ترک لایف
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.